Psycholodzy już dawno stwierdzili, że stres jest nieodłącznym czynnikiem codziennej rzeczywistości. Żyjemy w biegu, w ciągłym stresie. Nie jesteśmy w stanie go wyeliminować, dlatego każdy powinien znać sposoby, aby ograniczyć jego negatywne skutki oraz w miarę możliwości zredukować. Sytuacje stresogenne nie są przyczyną stresu, ale to w jaki sposób reagujemy na nie. Powinniśmy rozładować negatywne emocje oraz zacząć pozytywnie myśleć. Poza tym aktywność fizyczna umożliwia zużycie energii, która w czasie stresu jest przekazywana do mięsni, płuc i serca. Dowiedz się jak działa stres...


Przy długotrwałym lub bardzo silnym stresie jedyną metodą, żeby uniknąć powikłań i nie doprowadzić organizmu do poważnych chorób jest wsparcie nadnerczy.

Jak odżywiać wyczerpane nadnercza?

Ważnymi czynnikami wpływającymi na funkcjonowanie nadnerczy są witaminy grupy B, witamina C, E, selen, cynk, magnez, wapń i miedź, antyoksydanty i niektóre zioła. Są one niezbędne do produkcji energii, pozwalają zarządzać stresem, regulują metabolizm białek, cukrów i tłuszczów. Wpływają na funkcjonowanie pracy układu nerwowego oraz syntezę hormonów stresu.

Bez wystarczającej ilości witamin grupy B organizm po prostu nie ma siły, by odpowiedzieć na stres. Suplementacja witaminami grupy B w okresie stresu jest bardzo ważna, gdyż organizm nie potrafi ich magazynować.

Kwas pantotenowy (B5) warunkuje prawidłowy przebieg procesu uwalniania energii, zapobiega przemęczeniu i usprawnia układ sercowo-naczyniowy, nerwowy i pokarmowy. Bierze udział w wytwarzaniu cholesterolu, hormonów i przekaźników nerwowych. Uczestniczy w regeneracji tkanek, poprawia pigmentację i stan włosów.

Niacyna (B3) jest ważna dla prawidłowych funkcji umysłowych. Uczestniczy w tworzeniu czerwonych ciałek krwi. Hamuje toksyczne działanie związków chemicznych i leków. Rozszerza naczynia krwionośne, oddziałuje korzystnie na system nerwowy i stan psychiczny. Poprawia ukrwienie skóry i kondycję włosów.

Pirydoksyna (B6) uczestniczy w tworzeniu enzymów, hormonów i hemoglobiny. Ma wpływ na ciśnienie krwi, skurcze mięśni, pracę serca i prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Zwiększa odporność organizmu, zapobiega tworzeniu się kamieni nerkowych, pomaga zwalczać ból i zesztywnienia nadgarstka i dłoni, łagodzi objawy napięcia przedmiesiączkowego.

Ryboflawina (B2) współdziała w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego. Współuczestniczy z witaminą A w prawidłowym funkcjonowaniu błon śluzowych dróg oddechowych oraz przewodu pokarmowego, nabłonka naczyń krwionośnych i skóry.

Kobalamina (B12) uczestniczy w tworzeniu otoczki mielinowej ochraniającej komórki nerwowe i neuroprzekaźników nerwowych, zapewnia dobry nastrój, równowagę psychiczną, pomaga w uczeniu się, skupieniu uwagi. Dzięki niej zmniejsza się poziom lipidów we krwi.

Witamina C jest szczególnie ważna kiedy nadnercza są stymulowane przez stres i odgrywa istotną rolę w produkcji adrenaliny i noradrenaliny. Zmniejszony poziom tych hormonów może powodować zmniejszoną zdolność do radzenia sobie ze stresem. Bez witaminy C hormony te mogą być również przekształcane w związki toksyczne, które mogą poważnie obciążyć wątrobę.

Witamina C jest również korzystna dla układu immunologicznego w okresach stresu. Gruczoły nadnerczy są głównym miejscem przechowywania witaminy C u ludzi. Witamina C może być szybko wyczerpana w okresie stresu, a organizm ludzki nie potrafi jej wytworzyć. Witamina C odgrywa bardzo szeroką i istotną rolę w funkcjonowaniu ludzkiego organizmu:

  • ochrania organizm przed działaniem wolnych rodników,
  • zwiększa aktywność białych krwinek oraz interferonu co chroni nas przed wirusami,
  • działa przeciwalergicznie i przeciwzapalnie poprzez hamowanie syntezy histaminy,
  • bierze udział w syntezie kolagenu,
  • pomaga wchłaniać żelazo, które jest potrzebne do właściwego wytwarzania czerwonych ciałek krwi,
  • neutralizuje nitrozoaminy - rakotwórcze substancje mogące przyczyniać się do powstawania zmian nowotworowych.

Skutkami ubocznymi stresu jest powstawanie wolnych rodników. Potrzebne są przeciwutleniacze – najważniejsze składniki odżywcze odpowiedzialne za ochronę komórek w organizmie.

Witaminy C i E, selen, cynk, magnez i miedź minimalizują aktywność wolnych rodników zapobiegając uszkodzeniom błon komórkowych. Pomagają komórkom zachować prawidłową szybkość procesów wzrostu i obumierania przez co chronią przed nowotworami.

Ekstrakt z pestek winogron zawiera bioflawonoidy o silnych właściwościach przeciwutleniających, które chronią nadnercza. Wyciąg z pestek winogron zawiera polifenole, które mają właściwości przeciwnowotworowe. Naprawiają uszkodzenia materiału genetycznego komórek, co zapobiega powstawaniu nowotworów. Składniki aktywne pestek winogron łatwo przenikają barierę krew – mózg dzięki czemu przeciwdziałają procesom starzenia oraz zmianom degeneracyjnym.

Wapń i magnez są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania mięśni. Magnez jest potrzebny do rozkurczania mięśni natomiast wapń ułatwia skurcze. Równowaga pomiędzy tymi minerałami kontroluje ciśnienie krwi podczas stresu. Magnez współpracuje z wapniem,aby zapewnić właściwe przewodzenie impulsów nerwowych. W okresach stresu organizm zużywa większe ilość magnezu, co objawia się kurczami, drganiami lub drżeniem mięśni. To sprawia, że magnez jest ważną częścią programu wsparcia organizmu pozostającego w stresie. Magnez jest niezbędny dla zdrowia nadnerczy. Synteza hormonów stresu obywa się w obecności magnezu, który współpracuje z witaminami B5, B6, C oraz cynkiem. Prawidłowy balans pomiędzy wapniem i magnezem w organizmie łagodzi objawy stresu takie jak lęk, ataki paniki, bezsenność, napięcie nerwowe, nadciśnienie i pomaga utrzymać równowagę emocjonalną.

Rumianek, chmiel, mniszek lekarski, korzeń prawoślazu i inne zioła zapewniają wsparcie dla nadnerczy oraz są bardzo pomocne w zwalczaniu negatywnych skutków stresu.

Jednym z pierwszych objawów niewydolności nadnerczy jest bezsenność i napięcie nerwowe. Chmiel i męczennica są stosowane od lat w medycynie ludowej jako środki uspokajające. To powoduje zmniejszenie napięcia nerwowego, ciało jest zrelaksowane i nadnercza nie są obciążone.

Jednym z objawów zestresowanych nadnerczy jest nadciśnienie, które może być spowodowane zatrzymaniem wody przez hormony kory nadnerczy. Mniszek lekarski pomaga wyeliminować nadmiar wody poprzez działania moczopędne.

We współczesnym świecie jesteśmy coraz bardziej narażeni na stres. Mało kto wie, że głównie nadnercza bronią nas przed ciągłym atakiem różnych bodźców stresu.

Organizm będzie reagować na stres bez żadnych powikłań tak długo, na jak długo nadnerczom wystarczy składników odżywczych.

Z tego powodu konieczna jest prawidłowa suplementacja, która pomoże odżywić nadnercza w okresie stresu i ochroni nas przed groźnymi chorobami.

Natalia Lukaszowa