Co to jest prawidłowe odżywianie?

Nasz organizm wymaga szczególnego wsparcia odżywczego. W celu uzyskania dobrego stanu zdrowia niezbędne jest codzinne spożywanie białek, tłuszczy, węglowodanów, wody, 16 witamin i 60 minerałów, 22 aminokwasów oraz 3 nienasyconych kwasów tłuszczowych.


Czynniki wpływające na wartość naszego odżywiania:

Regularność

Obecnie większość osób je bardzo nieregularnie (jeden, dwa duże posiłki dziennie). Taki tryb odżywiania powoduje produkcję dużej ilości insuliny, obciąża układ trawienny oraz powoduje gromadzenie tkanki tłuszczowej. W dzisiejszych czasach jest to główna przyczyna nadwagi oraz cukrzycy. Najrozsądniejsze jest spożycie 4 lub 5 posiłków w odstępach mniej więcej 3 godziny. Dzięki temu organizm czerpie potrzebną energię dostarczaną na bieżąco i dlatego nie ma konieczności magazynowania składników odżywczych w postaci tkanki tłuszczowej.

Jakość jedzenia

Trzeba unikać wszelkich fast foodów oraz gotowych dań dostępnych w sklepach. Te wysoce przetworzone produkty nie niosą ze sobą nic dobrego – zawierają masę konserwantów i wzmacniaczy smaku oraz zapachu. Należy kupować żywność oznaczoną certyfikatem BIO lub EKO oraz zwracać uwagę na etykiety i skład produktu. Zdecydować się na te, które mają jak najmniejszą listę składników.

Wielkość posiłków

Obecnie zjadamy zbyt obfite dania. Każdy posiłek powinien być nie większy niż objetość Twoich dwóch garści.

Skuteczność trawienia

Ludzie często przyjmują za pewnik, że wszystko co zjedli zostało w całości przyswojone przez organizm. Ale choroby zapalne przewodu pokarmowego, wiek powyżej 60 lat, balans pozytywnej flory bakteryjnej ma wpływ na przyswajalność składników odżywczych z pożywienia. Jeśli masz jakiekolwiek problemy związane z trawieniem ( zaparcia, zgaga, ból brzucha, wzdęcia i inne) trzeba je koniecznie rozwiązać, bo to jest klucz do zdrowego odżywiania.

Woda

Woda spełnia liczne funkcje w naszym organizmie, bierze udział w wielu procesach oraz jest odpowiedzialna za transport substancji. Woda jest obecna w każdej komórce i wszystkich tkankach naszego organizmu. Każdy proces biologiczny przebiega w środowisku wodnym. Niestety woda nie jest ulubionym napojem. Wolimy gasić swoje pragnienie za pomocą soków, napojów gazowanych, herbaty, kawy lub piwa. To powoduje nadmierny ubytek wody w organizmie. Poza napojami, które spożywamy, powinniśmy pić czystą wodę bez dodatków. Na każde 30 kg wagi potrzebujemy 500 ml wody.

Białka

To główny składnik budulcowy wszystkich tkanek organizmu. Białka to źródło aminokwasów. Białka roślinne różnią się od białek zwierzęcych składem aminokwasów. Źle wpływa na nasz organizm zarówno niewystarczająca ilość białka, jak i jego nadmiar. Istnieje sposób na określenie ilości białka jaką potrzebuje Twój organizm. Podziel swoją wagę (podaną w kilogramach) przez współczynnik 1,4. Np. jeśli ważysz 60 kg / 1,4 = 43 gramy - to średnia, dzienna dawka białka dla Ciebie. Źródła białka: mięso, ryby, nabiał, jaja, nasiona, orzechy, rośliny strączkowe, brązowy ryż.

Węglowodany

Są podstawym źródłem energii. Dzielimy je na węglowodany proste i złożone. Proste to cukry, które są łatwo i szybko wchaniane przez organizm. Jest to zwykły cukier, miód, syropy oraz biała mąka. Te węglowodany obecnie używane są w nadmiarze, czego skutkiem jest epidemia cukrzycy oraz nadwagi. Węglowodany złożone lub polisacharydy są wartościowymi składnikami pożywienia. Składają się nie tylko z cukrów, ale w ich skład wchodzą również witaminy, minerały oraz błonnik. Źródłem złożonych węglowodanów są: zboża, kasza, warzywa i owoce.

Tłuszcze

Są skoncentrowanym źródłem energii, składnikiem strukturalnym błon komórkowych, hormonów oraz środowiskiem do wchłaniania witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A,D,E,K). W diecie trzeba ograniczać tłuszcze nasycone ( masło, smalec, mięso, nabiał). Najbardziej toksyczne, to tak zwane tłuszcze trans, które powstają podczas rafinacji i dehydratacji. Olej rafinowany może zawierać do 25% tłuszczy trans, a margaryny do pieczenia do 50%. Spożywanie tych tłuszczy prowadzi do powstawania nowotworów i chorób serca. Aby do tego nie dopuścić należy używać olejów tłoczonych na zimno, przechowywanych w ciemnych, szklanych butelkach. Pamiętaj też, aby wzbogacić swoją codzienną dietę w Omega 3.

Witaminy i Minerały

Są katalizatorami procesów biochemicznych. Niestety, nawet zbilansowane diety nie zapewniają dostarczenia wszystkich witamin i minerałów. Im więcej jemy rafinowanych potraw, tym większa potrzeba uzupełnienia naszej diety w witaminy i minerały. Rozwiązaniem mogą być naturalne suplementy diety, dostosowane indywidualnie do potrzeb każdego organizmu. Mają one przewagę nad syntetycznymi witaminami, gdyż witaminy naturalne (pochodzące ze źródeł naturalnych), zawierają dodatkowe substancje, które polepszają ich wchłanianie i przyswajanie.

Zdrowe racjonalne odżywianie polega na systematycznym dostarczeniu organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych w ilościach i proporcjach odpowiadających jego potrzebom.

Natalia Łukaszowa