Dzięki naturalnym metodom profilaktyki możliwa jest skuteczna ochrona nie tylko przed próchnicą, ale również innymi chorobami - zapaleniem dziąseł czy paradontozą. Lek. med. Natalia Łukaszowa tłumaczy, na czym polega naturalna profilaktyka jamy ustnej i po które z naturalnych substancji warto sięgać i wymienia nawyki, które wprowadzone w życie zapewnią jej zdrowie.


 

Propolis

 
Produkty pszczele od stuleci stosowane są w celach profilaktycznych nie tylko w aspekcie jamy ustnej, ale także całego ustroju. Na szczególną uwagę zasługuje propolis, wykazujący działanie między innymi przeciwdrobnoustrojowe, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe i przeciwzapalne. 

Dowiedziono, iż propolis to skuteczna substancja grzybobójcza - zarówno w przypadku grzybicy skóry, włosów, paznokci, jak i jamy ustnej. Naturalna profilaktyka jamy ustnej powinna zatem uwzględniać ten cenny składnik. Stosowany jest jako środek wspomagający w przypadkach zapalenia dziąseł czy jamy ustnej - warto nadmienić, iż w przypadku terapii propolisem, ryzyko wystąpienia skutków ubocznych terapii jest znikome. Ekstrakt z propolisu ogranicza tworzenie się płytki nazębnej, co pośrednio wpływa na powstawanie próchnicy.

Działanie antybakteryjne, biorąc pod uwagę dużą ilość poświęconych badań, jest zdecydowanie najważniejszą właściwością biologiczną propolisu. Pomimo różnic w składzie poszczególnych rodzajów propolisu, każdy z nich charakteryzuje podobne działanie antybakteryjne. Wynika ono z obecności w propolisie substancji takich jak polifenole, flawonoidy czy terpeny.

 

Colostrum