W poprzednim wpisie (kliknij, aby przeczytać) przybliżyliśmy proces przebiegu stanów zapalnych. Jak im skutecznie i naturalnie zapobiegać?
Przewlekłe stany zapalne mają swój udział w powstawaniu wielu chorób, w tym chorób cywilizacyjnych - nowotworów, miażdżycy, cukrzycy, RZS, a także IBS i innych przewlekłych stanów zapalnych. Jakie rozwiązania w tym zakresie proponuje medycyna naturalna i fitoterapia?

Polifenole - skuteczna walka z wolnymi rodnikami i silne działanie przeciwzapalne

Bronią natury w walce z wolnymi rodnikami są polifenole - związki bioaktywne powszechnie występujące w roślinach. Spośród naturalnych przeciwutleniaczy, to właśnie polifenole należą do najistotniejszych. Antyoksydacyjnie działają, eliminując reaktywne formy tlenu, blokując wolne rodniki oraz wspomagając enzymy wykazujące działanie przeciwutleniające.

Polifenole dzielą się na trzy grupy związków organicznych: flawonoidy, kwasy fenolowe oraz związki fenolowe. Oprócz silnego działania antyoksydacyjnego badania potwierdziły także ich właściwości przeciwzapalne, antywirusowe i przeciwnowotworowe.

Bogate źródła polifenoli - naturalne ekstrakty roślinne

naturalne sposoby na stany zapalne

Czarna porzeczka jest cennym źródłem antocyjanów, a badania nad jej ekstraktem dowiodły m.in. pozytywnego wpływu na ostrość wzroku; antocyjany przyczyniają się także do zmniejszenia zapadalności na zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD), chronią siatkówkę przed uszkodzeniami i ograniczają rozwój jaskry. Antocyjany mają znaczenie w profilaktyce wielu innych chorób cywilizacyjnych - korzystnie wpływają na funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego.

naturalne sposoby na stany zapalne

Pomarańcze to owoce, które oprócz powszechnie znanej obecności witaminy C zawierają także inne składniki, zapewniające wyjątkowe korzyści zdrowotne, w szczególności wzmacniające układ odpornościowy - wspomniane wyżej antocyjany, kwasy hydroksycynamonowe i flawanony. Takie połączenie substancji może stanowić wsparcie organizmu w powrocie do zdrowia po objawach związanych z infekcją, takich jak zmęczenie czy stan zapalny.

naturalne sposoby na stany zapalne

Rdestowiec japoński to źródło jednego z najbardziej znanych i najlepiej przebadanych polifenoli - resweratrolu, kojarzonego przede wszystkim z tzw. paradoksem francuskim. Resweratrol charakteryzuje się przede wszystkim złożonym mechanizmem działania przeciwzapalnego. Potwierdzono je w trakcie leczenia zapalenia błony śluzowej jelit u szczurów: podawany w ilości 5-10 mg/kg masy ciała spowodował znaczące zmniejszenie procesu zapalnego, nacieku neutrofilowego i aktywności cytokin. Na działanie resweratrolu obojętne nie są także wirusy - wykazano m.in., że hamuje on replikację wirusa cytomegalii; w badaniach oddziaływał także pozytywnie w procesie leczenia zakażenia wirusem opryszczki.

Resweratrol, jak inne polifenole, działa także ochronnie na układ sercowo-naczyniowy. Hamuje agregację płytek krwi oraz rozszerza naczynia krwionośne; w badaniach wykazano także jego korzystny wpływ na ciśnienie krwi.

Resweratrol odgrywa także niebagatelną rolę w procesie normowania gospodarki węglowodanowej organizmu, uwrażliwiając tkanki na działanie insuliny i wpływając na obniżenie stężenia glukozy we krwi po posiłku.

Badania wykazują również szczególne zainteresowanie resweratrolem jako potencjalnym środkiem do prewencji i leczenia nowotworów ze względu na jego zdolność do hamowania każdego z etapów rozwoju tej choroby - inicjacji, promocji i progresji. Dotychczasowe badania dotyczyły m.in. raka jelita grubego u ludzi (resweratrol może hamować jego rozwój), nowotworów sutka, prostaty, płuc, jajników oraz chłoniaków.