Wiele roślin i leczniczych substancji, które na przestrzeni wieków z powodzeniem stosowano w leczeniu różnorodnych dolegliwości, obecnie poddaje się badaniom. Naukowcy potwierdzają lub poddają w wątpliwość właściwości naturalnych remediów, aby zwiększyć bezpieczeństwo ich stosowania i odkryć nowe potencjalne obszary ich zastosowania. Pośród substancji, których pozytywny wpływ na zdrowie potwierdzono w badaniach, szczególne miejsce zajmuje zielony propolis.

działanie zielonego propolisu

Jakie działanie wykazuje zielony propolis? Klasyfikuje się go jako substancję przeciwzapalną, przeciwwrzodową, przeciwbakteryjną, przeciwutleniającą, przeciwnowotworową i immunomodulującą. Te właściwości zielonego propolisu wynikają z jego złożonego składu chemicznego - zawiera ponad 300 związków organicznych i nieorganicznych. Największą “sławę” zapewnia propolisowi jego silne działanie przeciwutleniające, które zawdzięcza zawartemu w nim kwasu kawoilochinowemu oraz artepilinie C.

Regeneracja - to słowo, które oddaje działanie propolisu na cały układ pokarmowy. Dzięki działaniu zielonego propolisu, stosuje się go w schorzeniach jamy ustnej, chorobie wrzodowej, zakażeniach bakteryjnych, wirusowych i pasożytniczych, a także jako środek skutecznie regulujący mikroflorę jelitową.

 • Jama ustna: badania potwierdziły, że propolis z powodzeniem może być stosowany jako środek alternatywny dla standardowych substancji przeciwgrzybiczych, np. mikonazolu. W badaniu na pacjentach z zapaleniem jamy ustnej i dodatnim wynikiem posiewu na Candida spp. kuracja propolisem okazała się równie skuteczna, co mikonazolem w żelu; badania dowiodły także aktywność propolisu wobec innych patogennych mikroorganizmów jamy ustnej związanych z różnymi schorzeniami (próchnicą, ropniem okołowierzchołkowym, zapaleniem przyzębia)
 • Jelita: u podłoża chorób w obrębie jelit leży zazwyczaj brak równowagi w mikroflorze bakteryjnej. Polifenole - w tym składniki propolisu - klasyfikowane są jako prebiotyki. Stoją one za wspierającym działaniem zielonego propolisu - zapewniają optymalną florę bakteryjną poprzez hamowanie wzrostu bakterii chorobotwórczych oraz hamowanie adhezji patogenów do komórek jelit. Dzięki ich obecności w składzie, zielony propolis hamuje rozwój bakterii takich jak Clostridium spp. czy Staphylococcus aureus, które są częstą przyczyną dolegliwości ze strony jelit.
 • Wspieranie flory bakteryjnej: dobroczynne działanie zielonego propolisu na mikroflorę nie ogranicza się do ochrony przed bakteriami szkodliwymi. Promuje on wzrost tych, które na jelita wpływają pozytywnie - ich ilość zwiększa się podczas suplementacji zielonym propolisem: badania wykazały wzrost ilości Bifidobacterium spp.

 • działanie zielonego propolisu

  Propolis jako profilaktyka i wsparcie w przebiegu cukrzycy

  W rozwoju cukrzycy niebagatelną rolę odgrywają czynniki środowiskowe, do których należą zaburzenia mikroflory jelit. Z tego powodu zielony propolis poddano badaniom także w zakresie potencjalnego wykorzystania w kuracji tej choroby.

  Wyniki badań sugerują, że spożycie brazylijskiego zielonego propolisu zapobiega wzrostowi poziomu kwasu moczowego we krwi oraz eGFR u chorych na cukrzycę typu 2. W innych badaniach potwierdzono, że propolis skutecznie wzmacnia odporność antyoksydacyjną u pacjentów z cukrzycą.

  działanie zielonego propolisu


  Propolis a choroby neurodegeneracyjne

  Mózg to organ, dla którego uszkodzenia wywołane wolnymi rodnikami są najdotkliwsze. Wykorzystuje on duże ilości tlenu i charakteryzuje się niskim stężeniem cząsteczek przeciwutleniaczy w porównaniu z innymi tkankami. W mózgu stres oksydacyjny prowadzi do ostrych i przewlekłych uszkodzeń i pełni istotną rolę w patogenezie uszkodzeń neuronów. Główne działanie zielonego propolisu - przeciwutleniające - zapewnia zmniejszenie stresu oksydacyjnego i zapobiega neurodegeneracji synaps, dzięki czemu może być stosowany jako środek leczniczy w celu utrzymania funkcji poznawczych mózgu.

  Stres oksydacyjny wiąże się także z zaburzeniami poznawczymi pod postacią choroby Alzheimera. Badania dowidoły, że działanie zielonego propolisu obejmuje także poprawę funkcji poznawczych u chorych. Istotne jest także jego działanie przeciwzapalne: pinocembryna, której propolis jest bogatym źródłem, może być stosowana w kuracjach zapobiegawczych i leczniczych choroby Alzheimera. Może niwelować ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, obecnych podczas zażywania najczęściej stosowanych w opóźnianiu rozwoju tej choroby leków.

  W drugiej części wpisu przybliżymy sposób, w jaki propolis oddziałuje na układ krwionośny, choroby skóry i jej starzenie oraz wymienimy patogeny, wobec których może być stosowany w skutecznych kuracjach.