Ajurweda, czyli „wiedza o życiu”, powstała w starożytnych Indiach ponad 5000 lat temu. Medycyna ajurwedyjska ma holistyczne podejście i stosuje naturalne metody. Ajurweda dała początek wielu gałęziom medycyny, przetrwała próbę czasu i stała się światowym dziedzictwem ludzkości.


W Indiach medycyna ajurwedyjska, podobnie jak współczesna, jest medycyną państwową, ale w wielu krajach istnieją także ośrodki ajurwedy. W publikacjach medycznych jest wiele prac na temat wykorzystania ajurwedy w skutecznym leczeniu takich chorób jak astma oskrzelowa, reumatoidalne zapalenie stawów, cukrzyca i inne.

Podstawą Ajurwedy jest koncepcja trzech dosz, która pozwala zrozumieć indywidualną konstytucję każdej osoby i może korygować jej naruszenia poprzez styl życia, dietę oraz stosowanie suplementów pochodzących z naturalnych składników. Takie podejście, a także fakt, że postrzegamy osobę holistycznie, w interakcji z otoczeniem oraz fakt, że zdrowie w Ajurwedzie to nie tylko stan ciała fizycznego, ale także psychiki, zbliżają Ajurwedę do medycyny holistycznej i naturopatii.