Terapia wisceralna (masaż brzucha) to historyczna praktyka lecznicza w tradycji starosłowiańskiej.

Odbywa się poprzez bezpośrednie oddziaływanie rąk specjalisty na narządy jamy brzusznej, co skutkuje usunięciem skurczów, likwidacją zastojów limfy i żółci, poprawą funkcji i ukrwienia, a także korektą położenia organów. Może być również używana do celów diagnostycznych, wskazując, który narząd ma problemy. Jama brzuszna zawiera ważne sploty nerwowe, a także bierze udział w metabolizmie hormonalnym i nazywana jest „drugim mózgiem”. Dlatego działanie harmonizujące, oprócz bezpośredniego działania na narządy, dobrze odbija się na stanie układu nerwowego, hormonalnego i psychiki, poprawiają się procesy metaboliczne, poprawia się stan odporności, normalizuje się ustawienie narządów i postawa ciała.

W ajurwedzie masaż brzucha lub terapia marma stosowana jest w celu normalizacji ognia trawienia, uwalniania toksyn, a także bezpośredniego oddziaływania na typowe miejsca gromadzenia się patologicznych energii lub dosz.

W kompleksowej terapii masaż brzucha można stosować w przypadku zapalenia żołądka, dwunastnicy, zapalenia trzustki, zapalenia wątroby, zapalenia jelit, dyskinezy dróg żółciowych, hemoroidów, zrostów, w tym w narządach miednicy.
Przeciwwskazania:

  • nowotwory złośliwe; 
  • zaburzenia psychiczne; 
  • krwawienie:
  • zakrzepowe zapalenie żył;
  • gorączka spowodowana chorobą zakaźną.

Suplementację preparatami wspomagającymi metabolizm glukozy należy skonsultować z lekarzem. Specjalista pomoże ci również w dopasowaniu zmian w stylu życia do twojego stanu zdrowia w ten sposób, aby naturalne wsparcie leczenia cukrzycy przyniosło wymierne efekty. Tolerancja oraz metabolizm glukozy to cechy indywidualne. Aby zidentyfikować twój metabolizm glukozy i zasady żywienia dostosowane do twojego organizmu, warto wykonać doustny test tolerancji glukozy oraz krzywą insulinową pod opieką lekarza. Indywidualna, dostosowana do twojego organizmu profilaktyka, plan żywieniowy oraz wysiłek fizyczny, może uchronić cię przed cukrzycą typu II oraz jej powikłaniami.