Fitoterapia to dział medycyny i farmakologii zajmujący się wytwarzaniem preparatów ziołowych z naturalnych surowców uzyskiwanych z roślin leczniczych oraz ich stosowaniem w profilaktyce i terapii chorób.

Fitoterapia zajmuje się badaniem właściwości roślin leczniczych i mechanizmów działania czynników aktywnych na organizm człowieka. Bada ewentualne działanie niepożądane i interakcje zachodzące pomiędzy lekami syntetycznymi, a produktami ziołowymi. Opracowuje skład i dawkowanie preparatów roślinnych.

Skuteczność fitoterapii polega na obecności substancji czynnych zawartych w roślinach. Każda z tych substancji ma swoje unikalne właściwości. Na szczególną uwagę zasługują właściwości przeciwbakteryjne i przeciwutleniacze. Liczne badania wykazują, że niektóre ekstrakty roślinne skutecznie niszczą wiele patogenów takich jak grzyby, pasożyty, bakterie i wirusy. Rośliny działają odtruwająco, oczyszczająco i regenerująco. Zioła zaleca się w zaburzeniach metabolicznych organizmu, w okresie rekonwalescencji po przebytych chorobach i operacjach.

Główne zastosowanie ziół:

  • Oczyszczanie organizmu. Poza działaniem przeciwbakteryjnym i przeciwwirusowym, niektóre ekstrakty roślinne pobudzają procesy oczyszczania organizmu i usuwania toksycznych substancji
  • Zarządzanie zdrowiem. Ekstrakty roślinne wpływają na przyczyny choroby i stymulują zdolności obronne organizmu
  • Promowanie zdrowia. Rośliny zawierają dużo substancji biologicznie czynnych, takich jak witaminy, minerały, enzymy, aminokwasy, pigmenty i inne. Dzięki temu odżywiają komórki naszego organizmu i chronią je przed uszkodzeniami

Duża różnorodność związków występujących w roślinach, znajduje szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej.